Politics

Karnataka polls: Here is the full list of Congress candidates

Reading Time: 8 minutes

Karnataka polls: Here is the full list of Congress candidatesThe Congress has released its first list of candidates for the upcoming Karnataka assembly polls.

Almost all sitting legislators have got Congress tickets to contest the Karnataka polls.

This time, Siddaramaiah, who, since 2008, has been contesting from Varuna constituency, has changed his seat.

He will now contest the elections from Chamundeshwari constituency in Mysuru.

Karnataka Congress chief G Parameshwara will contest from Korategere constituency.

Here is the full list of Congress candidates who will be contesting the upcoming Karnataka assembly elections:

1. Nippani constituency – Kakasaheb Patil
2. Chikkodi constituency – SadalgaGanesh Hukkeri
3. Athani constituency – Mahesh Eranagouda Kumatalli
4. Kagwad constituency – Srimanth Balasaheb Patil
5. Kudachi constituency – Amit Shama Ghatge
6. Raybag constituency – Pradeep Kumar Malagi
7. Hukkeri constituency – A B Patil
8. Arabhavi constituency – Arvind Mahadev Rao Dalwai
9. Gokak constituency – Ramesh Laxmanrao Jarkiholi
10. Yemkanmardi constituency – Satish L Jarkiholi
11. Belgaum Uttar constituency – Fairoz N Sait
12. Belgaum Dakshin constituency – M D Lakshmi Narayana
13. Belgaum Rural constituency – Lakshmi Ravindra Hebbalkar
14. Khanapur constituency – Anjali Nimbalkar
15. Bailhngal constituency – Mahantesh S Koujalagi
16. Saundatti yellamma constituency – Vishwas Vasant Vaidya
17. Ramdurg constituency – PM Ashok
18. Mudhol constituency – Sathish Chinnappa Bandiwaddar
19. Terdal constituency – Umashree
20. Jamkhandi constituency – Siddhu Nyamegouda
21. Bilgi constituency – Jagdish Timmennagouda Patil
22. Badami constituency – Devraj Patil
23. Bagalkot constituency – Hullappa Yemanappa Meti
24. Hungund constituency – Vijayanand S Kashappanavar
25. Muddebihal constituency – Appaji Chenneswaraj Nadagouda
26. Devar constituency – Hippargi Bapugoud S patil
27. Basavana constituency – Bagevadi Shivanand Patil
28. Babaleshwar constituency – M B Patil
29. Bijapur City constituency – Abdul Hameed Mushrif
30. Indi constituency – Yashwantrayagoud V Patil
31. Afzalpur constituency – M.Y. Patil
32. Jevargi constituency – Ajay Singh
33. Shorapur constituency – Raja Venkattappa Naik
34. Shahapur constituency – Sharanabbasappa Darshanpura
35. Yadgir constituency – A B Malaka Raddy
36. Gurmitkal constituency – Baburao Chichansur
37. Chittapur constituency – Priyank Kharge
38. Sedam constituency – Sharanaprakash Patil
39. Chincholi constituency – Umesh Jadhav
40. Gulbarga Rural constituency – Vijayakumar
41. Gulbarga Dakshin constituency – Allam Prabhu Patil
42. Gulbarga Uttar constituency – K. Fatima
43. Aland constituency – BR Patil
44. Basavakalyan constituency – Narayana Rao
45. Homnabad constituency – Rajashekar B Patil
46. Bidar South constituency – Ashok Kehney
47. Bidar constituency – Rahim Khan
48. Bhalki constituency – Ishwar B Khandre
49. Aurad constituency – Vijay Kumar
50. Raichur Rural constituency – Basannagouda
51. Manvi constituency – G Hampayy Nayak
52. Devadurga constituency – Rajshekar Nayak
53. Lingsugur constituency – Durgappa Hoolagere
54. Sindhanur constituency – Hamppannagouda Badrali
55. Maski constituency – Pratapagouda Patil
56. Kushtagi constituency – Amaregouda L Patil
57. Kanakagiri constituency – Shivraj sangappa Tangadagi
58. Gangawati constituency – Iqbal Ansari
59. Yelburga constituency – Basavaraj Rayaraddi
60. Koppal constituency – Ragavendra K Hitnal
61. Shirahatti constituency – Doddamani Ramakrishna Shiddanligappa
61. Gadag constituency – HK Patil
62. Ron constituency – Patil Gurpadagouda Sanganagouda
63. Nargund constituency – Bassavaraddi Yavagal
64. Navalgund constituency – Vinod k asooti
65. Kundgol constituency – Channabassaba Shivali
66. Dharwad constituency – Vinay R Kulkarni
67. Hubli-dharwad-East constituency – Prasad Habbayya
68. Hubli-dharwad-Central constituency – Mahesh C Nalwad
69. Hubli-dharwad- West constituency – Mohhamad Ismail Tamatgad
70. Kalghatgi constituency – Satosh Lad
71. Haliyal constituency – R.V Deshpande
72. Karwar constituency – Satish Krishna Sail
73. Kumta constituency – Shraddha Mohan Shetty
74. Bhatkal constituency – Mankal Subba Vaidya
75. Sirsi constituency – Bhimanna Nayak
76. Yellapur constituency – Arbail Hebbar Shivaram
77. Hangal constituency – Mano Srinvas
78. Shiggaon constituency – Sayed Azeempeer S Khadri
79. Haveri constituency – Rudrappa Manappa Lamani
80. Byadgi constituency – SR Patil
81. Hirekerur constituency – B C Patil
82. Ranibennur constituency – KB Koliwad
83. Hadagalli constituency – Parmeshwara Naik .P.T
84. Hagaribommanahalli constituency – LBP Sheemanaik
85. Vijayanagara constituency – Anand Singh
86. Kampli constituency – J N Ganesh
87. Siruguppa constituency – Murali Krishna
88. Bellary constituency – B Nagendra
89. Bellary City constituency – Anil H Lad
90. Sandur constituency – Thukaram
91. Kudligi constituency – Raghu Gujjal
92. Molakalmuru constituency – B Yogesha Babu
93. Challakere constituency – Ragumurthy
94. Chitradurga constituency – S A Shanmugappa
95. Hiriyur constituency – D Sudhakar
96. Hosadurga constituency – B G Govindappa
97. Holalkere constituency – H. Anjeneya
98. Jagalur constituency – A.L.Pushpa
99. Harapanahalli constituency – M.P. Ravindra
100. Harihar constituency – S. Ramappa
101. Davanagere North constituency – S.S. Mallikarjun
102. Davanagere South constituency – Shivshankarappa
103. Mayakonda constituency – KS Basvaraja
104. Channagiri constituency – Vadnal Rajanna
105. Honnali constituency – DG Shantanagouda
106. Shimoga Rural constituency – S K Srinivas Kariyanna
107. Bhadravati constituency – B K Sangameshwara
108. Shimoga constituency – K B Prasanna Kumar
109. Tirthahalli constituency – Kimmane Rathnaumar
110. Shikaripura constituency – GB Malathesh
111. Sorab constituency – Raju M Tallur
112. Sagar constituency – Kagudu Timmappa
113. Byndoor constituency – K.Goplapujary
114. Kundapura constituency – Rakesh Malli
115. Udupi constituency – Pramod Madhwaraj
116. Kapu constituency – Vinay Kumar Sorake
117. Karkal constituency – Gopal Bhandare
118. Sringeri constituency – T D Raje Gowde
119. Mudigere constituency – Motamma
120. Chikmagalur constituency – B L Shankar
121. Tarikere constituency – S M Nagraju
122. Kadur constituency – K S Anand
123. Chiknayakanhalli constituency – Santosh Jayachandra
124. Tiptur constituency – B Nanjamari
125. Turuvekere constituency – Rangappa T Chowdry
126. Kunigal constituency – H D Ranganath
127. Tumkur City constituency – Rafeeeq Ahmad
128. Tumkur Rural constituency – R S Ravikumar
129. Koratagere constituency – G.Parmeshwara
130. Gubbi constituency – K.Kumar
131. Sira constituency – T.B. Jayachandra
132. Pavagada constituency – Venkataramanapa
133. Madhugiri constituency – Kyathasandra N Rajanna
134. Gauribidanur constituency – Shivshankara Reddy
135. Bagepalli constituency – S N Subbareddy
136. Chikkaballapur constituency – K Sudhakar
137. Sidlaghatta constituency – V. Muniyappa
138. Chintamani constituency – Vani Krsihna Reddy
139. Srinivaspur constituency – Ramesh Kumar
140. Mulbagal constituency – Manjunatha
141. Kolar gold field constituency – Roopasasidhar
142. Bangarapet constituency – K.M. Narayana Swamy
143. Kolar constituency – Syed Zameer Pasha
144. Malur constituency – K.Y. Nanjegowda
145. Yelahanka constituency – M.N.Goplakrishna
146. K.R.Pura constituency – B.A. Basavaraja
147. Byatarayanapura constituency – Krishna Byregowda
148. Yeshvanthapura constituency – S.T.Somashekar
149. Rajarajeshwarinagar constituency – Muniratha
150. Dasarahalli constituency – P.N KrishnaMurthy
151. Mahalakshmi Layout constituency – H.S.Manjunath
152. Malleshwaram constituency – M.R.Sreenath
153. Hebbal constituency – B.S.Suresh
154. Pulakeshinagar constituency – Akhanda Srinivasamurthy
155. Sarvagnanagar constituency – K.J. George
156. C.V. Raman Nagar constituency – Sampathraj
157. Shivajinagar constituency – R. Roshanbaig
158. Gandhi Nagar constituency – Dinesh Gundurao
159. Rajaji Nagar constituency – G.Padmavathi
160. Govindraj Nagar constituency – Priyakrishna
161. Vijay Nagarconstituency – M.Krishnappa
162. Chamrajpet constituency – Zameer Ahmed Khan
163. Chickpet constituency – R.V. Devraj
164. Basavanagudi constituency – M.Boregowde
165. Padmanaba Nagar constituency – B.Guruappa Naidu
166. B.T.M layout constituency – Ramalinga Naidu
167. Jayanagar constituency – Soumya R
168. Mahadevapura constituency – A.C Srinivas
169. Bommanahalli constituency – Sushma Rajgopal Reddy
170. Bangalore South constituency – R.K.Ramesh
171. Anekal constituency – Shivanna
172. Hosakote constituency – N. Nagaraju
173. Devanahalli constituency – Venkataswamy
174. Doddaballapur constituency – T. Venkataramanaiah
175. Nelamangala constituency – R. Naryanaswamy
176. Magadi constituency – Balakrishnan
177. Ramanagaram constituency – H.A Iqbal Hussain
178. Kanakapura constituency – D.K. Shivkumar
179. Channapatna constituency – H.M. Navenna
180. Malavalli constituency – P.M. Narendraswamy
181. Maddur constituency – P.M. Madhu
182. Mandya constituency – Ambareesh
183. Shrirangapattana constituency – Ramesh Babu Siddeshagowda
184. Nagamangala constituency – Cheluvarayaswamy
185. Krishnarajpet constituency – K.B.Chadrashekar
186. Shravanabelagola constituency – C.S.Puttegowda
187. Arsikere constituency – G.B. Shashidhara
188. Belur constituency – Kirtana Rudra Gowde
189. Hassan constituency – Mahesh H.K.
190. Holenarasipur constituency – Manjegowda
191. Arkalgud constituency – Manju
192. Sakleshpur constituency – Siddhaiah
193. Belthangady constituency – K.Vasantha Bangera
194. Moodabidri constituency – K.Abhayachandra Jain
195. Mangalore City North constituency – B A Mohiuddin Bawa
196. Mangalore City South constituency – John Richard Lobo
197. Mangalore constituency – U T Abdul Khader
198. Bantval constituency – B. Ramnath Rai
199. Puttur constituency – Shankutala T Shetty
200. Sullia constituency – B.Raghu
201. Madikeri constituency – H.S. Chandramouli
202. Virajpet constituency – C.S. Arun Machaiah
203. Periyapatna constituency – K.Venakatesh
204. Krishnarajanagara constituency – D.Ravishankar
205. Hunsur constituency – H.P.Manjunath
206. Heggadadevankote constituency – Anil Kumar C
207. Nanjangud constituency – Kalale N Keshawamurthy
208. Chamundeshwari constituency – Siddharamaiah
209. Krishnaraja constituency – M.K.Somashekar
210. Chamaraja constituency – Vasu
211. Narasimharaja constituency – Tanveer Sait
212. Varuna constituency – Yatheendra
213. T.Narasipur constituency – H.C. Mahadevappa
214. Hanur constituency – R.Narendra
215. Kollegal constituency – A.K. Krishnamurthy
216. Chamarajanagar constituency – Puttaranga Shetty C
217. Gundlupet constituency – M.K. Mohan kumari

Full schedule of the Karnataka Assembly election 2018:

Date of issue of notification: April 17

Last date of nomination: April 24

Date of scrutiny: April 25

Date of withdrawal of candidature: April 27

Date of polling: May 12

Date of counting: May 15

You may like to read

Big Wire

 

Sreya Basu

Sreya is based in Kolkata. She is a Senior Editor of Big Wire.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

To Top